Haberler

Cam Filmi Nedir?

28 Eylül 2014  |  Müşteri Aydınlatma  |  0 Yorum

Cam filmi, araçların ve mimari yapıların camlarından güneş ışınlarıyla birlikte giren zararlı ışınları ve aşırı sıcakları engelleme amacıyla üretilmiştir.
Cam filmleri ayrıca; ısı tutma (absorbsiyon) ve geri yansıtma (refleksiyon) özelliğiyle araçların ve mimari yapıların içerisindeki ısıyıda korumaya yardımcı olur.
Aynı zamanda cam filmleri bulunan ortamın gizliliğini sağlayarak, araçların ve mimari yapıların içerisinde meraklı bakışlardan uzak bir şekilde, size ve yakınlarınıza daha güvenli bir ortam sağlar.
Güneşin zararlı Ultra Viole (UV) ışınlarını engelleyerek aracınızın, evinizin, ofisinizin içerisinde bulunan eşyalarıda korur ve solmalarını engeller.

KULLANIM ALANLARI

HASTANELER - BANKALAR - OKULLAR - OFİSLER - İŞLETMELER - EVLER - MÜZELER


PROFESYONEL ÇÖZÜMLER

MİMARLAR - İŞLETME UZMANLARI - PENCERE UZMANLARI - GÜVENLİK UZMANLARI - OTOMOTİV UZMANLARI


CAM FİLM ÇEŞİTLERİ

OTOMOTİV CAM FİLMİ - MİMARİ CAM FİLMİ - GÜVENLİK CAM FİLMİ - DEKORASYON FİLMİ


Bunları biliyor muydunuz?

Bir oto camını tamamen kırmanın sadece 1 saniye sürdüğünü?
Bir aracın içine 3 saniye içinde girilebileceğini?
Araç kaçırma ve kap-kaç olaylarının büyük şehirlerde ciddi boyutlarda artmakta olduğunu,
Kazarlarda cam kırıklarının yol açtığı yaralanmalarının sıklıkla rastlanan yaralanma türlerinin başında geldiğini,
Bombalı saldırılarda kırılan cam kıymıklarının 10.000 metre/saniye hıza ulaştığını, ciddi ve ölümcül yaralanmaların %80’ini oluşturduğunu,
İngiltere’de otomobile ilişkin suçların tüm suç portföyünün %65’ini oluşturduğunu ve her 13 saniye’de bir, hırsızlık veya kaçırma amacıyla, bir otomobile girildiğini,
UV ışınlarının sağlığa önemli ölçüde zarar verdiğini,

Peki, sevdiklerimizi, eşyalarımızı ve otomobilimizi bu tür risklere karşı nasıl koruyacağız?

HAVERKAMP PROFILON Yüksek Güvenlik ve Güvenlik filmleri motorlu taşıt araçlarının yan ve arka camlarına uygulanarak, lamine bir ön camın fiziksel güvenlik özelliklerini veriyor ve görünmez bir koruma sağlıyor.

Şeffaf ve muhtelif derecelerde renklendirilmiş PROFILON Yüksek Güvenlik ve Güvenlik filmleri ve renkli OPALFILM Güneş Koruma filmleri ile sevdiklerimizi, eşyalarımızı ve otomobilimizi hırsızlık, zorbalık, infilak, ısı, UV radyasyonu ve meraklı gözlere karşı koruyabiliriz.

Araç kaçırma, hırsızlık, zorbalığa karşı koruma

PROFILON Yüksek Güvenlik filmleri, çok katlı yapısı ve test edilmiş yüksek çarpma direnci özellikleri ile, saldırganlara karşı yüksek seviyede koruma sağlar. PROFILON’un başarıyla geçtiği ve bir filmin Güvenlik Filmi kategorisinde olup olmadığını tespit eden DIN 52 290 A1 Standardı testinde, 4,11 kg ağırlığındaki demir bir küre, 360 Mikron kalınlığındaki 3 katlı PROFILON Yüksek Güvenlik Filmi kaplı cama 3,5 m yükseklikten arka arkaya 3(üç) defa atılmakta, demir küre film destekli camın arkasına geçememektedir. Bu yüksek direnç yeteneğini ispatlayan test, Dünya’da ilk defa PROFILON tarafından başarılmış ve sıradan güvenlik filmlerinin geçemediği bir testtir.

İnfilak ve patlamaya karşı koruma

Bir bomba patlaması veya infilakta tüm camlar potansiyel bir ölümcül tehlike haline dönüşür. Infilakın yarattığı basınç dalgası etkisi ile oluşan cam kırıkları ve kıymıkları yaklaşık saniyede 10.000 metre hızla hareket ederler ve bombalı saldırılarda tüm yararlanmalarının %80’ine nedeni olurlar. İnfilak yeri yüzlerce metre uzakta bile olsa, basınç dalgası cevredeki binaların ve taşıt araçlarının camlarını parçalar ve binlerce cam kırıklarının havada büyük bir hızla uçmasına neden olur.

PROFILON Yüksek Güvenlik filmleri bu türdeki hayati yaralanma tehlikelerini, basınç dalgalarına karşı yüksek dayanma gücü ve yeteneği sayesinde, büyük ölçüde azaltır. Parçalanan camların film tarafından tutulmasını sağlayarak yaralanma riskini ortadan kaldırır.

Trafik kazalarında yaralanmaya karşı koruma

Trafik kazalarında, özellikle takla atma ve devrilmelerde ciddi yaralanmaların büyük bir çoğunluğu yan camların patlayarak parçalanması sonucu bizzat camın veya araç dışındaki objelerin yolculara verdiği zararlardan oluşturmaktadır. PROFILON Yüksek Güvenlik filmi kaplı camlı otomobillerin trafik kazalarında ve devrilmelerinde,  PROFILON patlayan camı tutarak bir güvenlik duvarı oluşturur ve birçok ciddi yaralanmayı önler. Film gerekirse içten dışa doğru kolaylıkla itilerek çıkartılabilmektedir.   

Isı ve ışımaya karşı koruma

Güneş ışınlarının ışıma etkisine ve içeride yaratacağı ısıya karşı muhtelif derecelerde renklendirilmiş PROFILON Güvenlik ve OPALFİLM güneş koruma filmleri etkin koruma sağlar. Film camı renklendirerek içeri giren gün ışığı miktarını ve ışıma yoluyla içeriye ısı transferini  azaltır.

UV (Mor ötesi ışınlar)’a karşı koruma

Ultraviolet (Mor ötesi ışın) radyasyonu sağlığa önemli ölçüde zarar veren bir ışın türüdür. Direkt güneş ışığı altında bulunmasak bile, mor ötesi ışınlardan kaynaklanan gözle görünmeyen radyasyon içeriye girmektedir. Korumasız pencere camları, UV ışınlarının direkt içeri girmesine izin verirler. PROFILON Yüksek Güvenlik ve Güvenlik filmleri ve OPALFILM güneş koruma filmleri güneşin UV ışınlarını yaklaşık %99 oranında emerek içeri girmesini ve insan sağlığı için tehlike oluşturmasını önler. Ayrıca, güneş ışınlarının araç iç döşeme malzemeleri, kumaş, deri, plastik.vs.. aksamlarında yaratacağı renk solması etkisini de ortadan kaldırılır.

GÜVENLİK, EMNİYET VE KORUMA FİLMİ NEDİR?

Dünya’da güvenlik amacıyla kullanılan 2 farklı film standardı mevcuttur, “Güvenlik” ve “Emniyet”.

 a.“Emniyet” filmi:

Bu filmler tek bir kattan oluşurlar. Yapıştırıcıları basınca duyarlı veya su tesirli akrilik esaslıdır.  Emniyet fimleri 100 -175 Mikron (4,0 - 7,0 Mil) kalınlığında üretilirler. Kaza anında camın parçalanması sonucu oluşabilecek yaralanma risklerinin azaltmak amacıyla tasarlanmışlardır. Bu filmler USA ANSI Z97, ALMAN DIN 52337, İngiliz BS 6206, Avrupa Topluluğu EN 12600 standartlarını karşılar. Tanım olarak “Emniyet” filmi bir “Güvenlik” filmi değildir.
Türkiye cam filmi piyasasında “Güvenlik Filmi” olarak tanımlanan ve pazarlanan filmler genellikle Emniyet filmleridir.

b .“Güvenlik” filmi:

“Güvenlik” filmleri birden fazla kattan oluşurlar. Bu filmlerde basınca duyarlı akrilik esaslı yapıştırıcılar kullanılır. Film kalınlıkları 300 Mikron (14 Mil) dan fazladır. Sertleşmeyen yapıştırıcılı özelliğe sahip “Güvenlik” filmleri patlama ve infilaklara,  bombalı saldırılara, kimyasal ve endüstriyel kazalara karşı dayanıklıdırlar. “Güvenlik” filmleri ANSI ve CPCS teslerinin yanısıra, “Güvenlik” filmi tanımının teyid edildiği UL 972 -1984 testi standartlarını ( Alman DIN 52290, İngiliz BS 5544, Avrupa EN356 P2A) da geçmek zorundadırlar.

c .UL 972 Testi nedir?

Underwriters Labarotories 972 -1984 testi bir camın hırsızlığa dayanıklılığını teyid edilen tek “Güvenlik” film testidir. Testin iki çarpma aşaması vardır. İlk aşamada 2,3 kg ağırlığındaki bir demir küre film kaplı cam üzerine 3 metre yükseklikten düşürülür. Bu işlem 5 defa tekrarlanır. İkinci aşamada ise, 2,3 kg lık demir küre 12 metre yükseklikten film kaplı cam üzerine bırakılır. Bu çarpma testi sonucunda filmin demir küreyi tutarak karşı tarafa geçirmemesi şarttır.

d.PROFILON nedir?

Almanya’da üretilen PROFILON, HAVERKAMP GmbH firmasının tescilli bir ürünü olup mevcut camlar üzerine kaplanan optik olarak şeffaf bir Polyethyelene Terpthalate (PET) bir güvenlik filmidir.

PROFILON Güvenlik filmleri, çok katlı yapısı ve test edilmiş yüksek çarpma direnci özellikleri ile, saldırganlara karşı yüksek seviyede koruma sağlar. PROFILON’un başarıyla geçtiği ve bir filmin Güvenlik Filmi kategorisinde olup olmadığını tespit eden DIN 52 290 A1 Standardı testinde, 4,11 kg ağırlığındaki demir bir küre, 360 Mikron kalınlığındaki 3 katlı PROFILON Yüksek Güvenlik Filmi kaplı cama 3,5 m yükseklikten arka arkaya 3(üç) defa atılmakta, demir küre film destekli camın arkasına geçememektedir.
Bu yüksek direnç yeteneğini ispatlayan test, Dünya’da ilk defa PROFILON tarafından başarılmış ve sıradan güvenlik filmlerinin geçemediği bir testtir.

PROFILON AX A1 3 katlı, 360 Mikron kalınlığındaki PROFILON Yüksek Güvenlik Filmi Dünya’da UL 972 testini geçen UL onaylı tek “Güvenlik Film”dir.

PROFILON Filmleri 2 farklı kalınlıkta çeşit ve 3 renkte bulunmaktadırlar.

Yüksek Güvenlik Filmleri:
PROFILON 360 Mikron, 3-kat, Şeffaf, Yüksek Güvenlik Filmi
PROFILON 360 Mikron, 3-kat, Renkli, Açık Gri 50, Yüksek Güvenlik Filmi
PROFILON 360 Mikron, 3-kat, Renkli, Gri orta 35, Yüksek Güvenlik Filmi

Güvenlik Filmleri:
PROFILON 250 Mikron, 2-kat, Şeffaf, Güvenlik Filmi
PROFILON 250 Mikron, 2-kat, Renkli, Açık Gri 50, Güvenlik Filmi
PROFILON 250 Mikron, 2-kat, Renkli, Orta Gri 35, Güvenlik Filmi

Piyasada kullanılan “Güvenlik Filmi” tanımı ile bir kargaşa yaşamamak için emsalsiz PROFILON 3 katlı, 360 Mikron filmimiz “Yüksek Güvenlik Filmi” olarak adlandırılmıştır.

Oto yan cam uygulamalarında, PROFILON 3 kat, 360 Mikron Yüksek Güvenlik Filmi veya PROFILON 2 kat, 250 Mikron Güvenlik Filmi, arka cam uygulamalarında camın bombesine bağlı olarak PROFILON 2 kat, 250 Mikron veya OPALFILM 1 kat, 115 Mikron Güvenlik Filmleri kullanılmaktadır.

e.OPALFILM nedir?

OPALFILM, HAVERKAMP GmbH firmasının Güvenlik, Güneş ve Boya Koruma filmleri için kullandığı tescilli markasıdır.

OPALFILM çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Güvenlik Filmleri:
OPALFILM 115 Mikron, 1-kat, Şeffaf, Güvenlik Filmi
OPALFILM 115 Mikron, 1-kat, Renkli, Orta Gri 35, Güvenlik Filmi
OPALFILM 115 Mikron, 1-kat, Renkli, Açık Gri 50, Güvenlik Filmi

Güneş Koruma Filmleri:
OPALFILM 50 Mikron, Renkli,  Magic Koyu Siyah 5AF, Güneş Koruma Filmi
OPALFILM 50 Mikron, Renkli, Koyu  Granit 5AF, Güneş Koruma Filmi
OPALFILM 50 Mikron, Renkli, Metalik Gri 20AF, Güneş Koruma Filmi
OPALFILM 50 Mikron, Renkli, Orta Granit 35, Güneş Koruma Filmi

Boya Koruma Filmi:
OPALFILM 200 Mikron, 1 kat, Şeffaf, Boya Koruma Filmi


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik